2018 Yeni Kimlik Kartı Çıkarma


2018 yeni çipli kimlik çıkarma işlemleri oldukça basit işlemlerden oluşmaktadır. Nüfus Müdürlüklerine yapacağınız başvurunun yanı sıra artık Online olarak randevu sistemini de kullanabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz, yeni kimliğinizin daha sağlıklı bir şekilde sizlere ulaşmasını sağlar.
2018 Yeni Kimlik Kartı Çıkarma işlemlerine başlamadan önce sizden bazı belgeler de talep edilmektedir. Fotoğraflı ve kimlik yerine geçen belgenizle beraber yapacağınız başvurularda 1 adet biometrik fotoğrafa da ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanı sıra yeni kimlik kartıyla ilgili ulaşmak istediğiniz tüm bilgilere 199 numaralı çağrı merkezinden de ulaşabilirsiniz.
Nüfus Müdürlüklerinde yaşanabilecek yoğunluğu önlemek adına 2017 Yeni Kimlik Kartı Çıkarma işlemleri için önce randevu almanız ve daha sonra müdürlüklere başvurmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca ödemeniz gereken 16 TL’lik ücretin ardından yeni kimlik kartınız kısa sürede basıma gönderilir ve ardından adresinize aktarılmaktadır. PTT tarafından adresinize ulaştırılan yeni kimlik kartınız, adreste olmamanız durumunda tekrar PTT şubesine götürülür.

Bu süreçte 1 hafta içinde ilgili PTT şubesine başvurarak kartınızı almanız gerekiyor. Aksi takdirde yeni kimlik kartınız tekrar nüfus müdürlüğüne gönderilmiş olacaktır. 10 yıl boyunca kullanılabilecek olan bu kart sadece kimlik kartı olarak değil, seyahat belgesi olarak da kullanılabilecek. Ayrıca mobil işlemlerinizde e-imza şeklindeki kullanımlarda da yeni kimlik kartınızı devreye alabilirsiniz. 2017 yeni kimlik çıkarmak için yapmanız ve bilmeniz gereken bilgiler kısaca bu şekildedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*