APPLE RANDEVU ALMA


Neredeyse her Apple kullanıcısının bir gün ihtiyaç duyacağı Apple Genius randevusu nasıl alınır. Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz. Öncelikle Apple bir yandan gevşek bir yandan da çok sıkı bir firmadır. Eskiden Genius randevuları Türkiye’de ilk aktif olduğu zaman her cuma 12’ye çeyrek kala akşam saatlerinde randevular açılırdı. Sizde 12’ye kadar sayfayı yenileyerek randevunuzu alırdınız. Randevu alırken şunu da mutlaka göz önünde bulundurmanız lazım sorununuz iPhonela alakalı ise iPhone Mac ile alakalı ise Mac veya diğer hizmet ve ürünlerle alakalı ise mutlaka doğru olanı seçmelisiniz. Eğer Mac randevusu alıp iPhone’a gitmek istiyorsanız gittiğiniz zaman size bakmayacaklardır. Lütfen doğru olanı yapın iPhone randevusu almak Maclere göre çok daha zor olsa da doğru olan randevu alın.

Eskiden 12’ye çeyrek kala randevular açılırdı. Cuma günü biz sayfayı yenileyerek o hafta içerisinde ki randevulara bakıp uygun olan akasyadan ve ya zorlu’dan bu randevuyu alırdık. Her ürünümüzü götürdüğümüz gün içinde çözmeye çalışırdık. Son zamanlarda kullanıcılardan gelen haberlere göre artık gün içinde ürün teslimi çok sınırlara ulaşmış durumda. Çok ufak problemlerde gün içinde teslim ediliyor. Maalesef çok fazla Apple kullanıcısının olması ve Türkiye’de sadece 3 tane mağazanın olması bu gibi teknik servis sorunlarımızın dilediğimiz şekilde bakılmasının önünde geçmektedir.

Apple gerek randevu almanın zorlaşması gerekse sorunlarımızı bir günde çözülebilmesi için diğer yetkili satıcıları yetkilendirmiştir. Lydia, Troy ve Artı gibi mağazalar kendileri destek vermeden sadece ürünleri kargo ile apple’a yolluyor. Apple baktıktan sonra yapalım direktiflerine göre size cevap veriyorlar. Eğer ki ben bir hafta beklerim randevu ile uğraşamam diyorsanız yapmanız gereken yetkili yani Apple Premium resellerlara gitmeniz olacaktır. Bu randevu alma aşamasına aşmanıza yardımcı olacaktır. Ama gene bir hafta gibi bekleme süreniz olacaktır.

Peki şu andaki randevu durumu nasıl

Şu anda Apple aslında birazcık sabrederseniz aynı gün içinde randevu alabileceğiniz bir sisteme evrildi. Eskiden Cuma günü 12’ye çeyrek kala açılan randevu sistemi şu anda çalışma saatleri içerisinde saat başı açılmaktadır. Her saat başında çeşitli departmanlarda 2-3 tane boş randevu bulunuyor. Yarına veya hemen ondan sonra güne hatta aynı günün akşamı mutlaka randevu alıp gidebilirsiniz.

Randevu Nasıl Alınır?

Apple Türkiye sayfasını açtık. Sayfayı açtıktan sonra destek bölümüne tılıyoruz. Sonra hangi ürün hakkında destek almanız gerektiğini buradan seçebiliyorsunuz. Aynı zamanda garanti ve onarım durumunuzuda buradan kontrol edebilirsiniz. Durumunu kontrol etmek istediğimiz ürünler hesabınızla giriş yaptığınız için otomatik olarak karşınıza gelecektir. Çift aşamalı doğrulama sayesinde size bir kod da gelecektir. Ayrıca aygıtlarım kısmından ne kadar garanti süresi kaldığını görebilirsiniz. Ben bu garanti süresinden nasıl yararlanabilirim gibi seçenekler burada gözüküyor. Tüm aygıtları göster dediğinizde Apple MacBook, iPad, ve iPhone olmak üzere yani hesabınıza bağlı kaç tane apple ürününüz varsa hepsini görebilirsiniz.

Örnek olarak iPhonenu tıkladığımız da onarım servis bakım kapsamı etkin teknik destek telefonla teknik destek etkin ve satın alma tarihi geçerli buradan bunu görüyorsanız rahat olun. Apple sizi garanti konusunda büyük oranda mağdur etmez. Gerekli olan bütün her şeyi yapacaktır.

Şimdi de destek bölümündeki nasıl rezervasyon alabilirsiniz ondan bahsedeceğiz. iPhone ile alakalı sıkıntı yaşıyorsanız iPhonea tıklamanız gerekir. Burada onarım seçenekleri pil ve performans iPhone’u bul parolayı unuttum gibi seçenekler var. Ekranım kırıldı mesela veya durumundan memnun değilsiniz. Onarım seçeneklerini tıkladıktan sonra aslında bu ekranda bizim almamız gereken çoğu bilgi var. Baktığımız zaman iPhone onarılmasını sağlayabilirim, maliyeti ne kadar, servis ne kadar sürecek gibi çeşitli seçenekler var. Aynı zamanda Apple yetkili servis sağlayıcı bulmak, Apple randevusu almak gibi çeşitli seçenekler de var.

Apple onarım fiyatlandırmasına bakın dediğinizde de burada size ne kadar fiyat çıkacağını görebiliyorsunuz. iPhone’da ekran değiştirmesi ne kadar bilgilerini görebilirsiniz. Ürünümüzü Apple Store götürmek istiyoruz. Apple Store randevusuna tıkladıktan sonra yazılımla ilgili donanımla ilgili randevu alın diye seçenekler var. Donanım ile ilgili randevu aldım diyoruz. Burada örneğimiz ekran kırılması tekrardan giriyoruz şimdi bulunduğumuz yer ve hangi ürünle alakalı randevu almak isteriz burada gözüküyor. Mutlaka sorunumuzla alakalı randevu alacaksanız. Ürününüz hangi Apple hesabına bağlıysa onunla işlem yapmanız sizin işlemlerinizi daha hızlı tamamlamanız için iyi olacaktır.

iPhone’un ekranı kırıldı iPhone’u seçiyorum, fiziksel hasar seçtikten sonra burada çoğu seçenek çıkıyor. Aslında ekran çatlak, sıvı veya su teması, düğmeler çalışmıyor, geri yükleme hatası, ekran kalitesi dokunmatik ekran beklendiği gibi çalışmıyor gibi bir çok seçenek vardır. Konu başlığında sonunuz yoksa listede yok deyip burada sorunuzu 140 karakterle kısaca açıkla diyorsun. Benim ördeğim ekran kırık olduğundan ekran çatlak diyorum. Ekran çatlak seçeneğine tıkladıktan sonra onarım için gönderin onların fiyatlarını bulun ve onarım için getirin seçenekleri var. Onarım için gönderin seçenekleri dediğim gibi Apple’ın yetkili servislerinde bunun kargoya biliyorsunuz mesela İstanbul dışında yaşıyorsanız onarım için gönderin seçeneğini seçmeniz sizim için iyi olacaktır. Ben zorlu ve akasya’ya örnek verdiğim için onarım için getiriniz seçeneğini seçeceğim.

Onarım için getiri seçtikten sonra bizim şu anki konum ve iletişim operatörü seçmemizi istiyor. Evet bana yakın olan bütün servisler burada benim karşıma çıktı. Burada Apple Zorlu Center Apple kendi mağazası bana 8.8 kilometre uzaktayım seçiyorum. Buradan size uygun gün ve saatlere randevu oluşturabilirsiniz. Rezervasyonunuz onaylandı diye size bildirim gelecektir. Randevu işlemi bu kadar.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*