Bebeklere Kimlik Çıkarma


Yeni doğan bebekler için kimlik çıkarma işlemi 2 Ocak 2017’den itibaren ‘yeni kimlik’ olarak yapılmaktadır. Ülkemizde Bebeklere Kimlik Çıkarma uygulamalarında nüfus cüzdanı yerine yeni kimlik belgesi verilirken, işlemlerle ilgili bir takım bilgilere de ihtiyacınız olacaktır.
Nüfus Müdürlüklerine yapacağınız başvuruların ardından herhangi bir sınırlama olmadan alabileceğiniz bu kimlikler ayrıca 15 yaşını tamamlamamış olan tüm çocuklar için sunulmaktadır. Bebeğin varisi tarafından başvurulması gereken bu kimlikler için anne ve babanın olmaması halinde büyük anne veya büyük babanın yanı sıra erişkin kardeşler tarafından da başvuru yapılabilir.
Bebeklere Kimlik Çıkarma için gerekli olan bazı belgeler de bulunmaktadır. Doğumun gerçekleştiği hastane tarafından alınan doğum belgesi ile beraber başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu belgeyi bebeğin annesi veya babası da kullanarak başvuru yapabilmektedir.
Yeni doğan bebek kimliği için herhangi bir ücret talep edilmediği için farklı bir kâğıt ücreti de ödenmemektedir. Başvuruyu yapacak olan kişinin nüfus cüzdanının yanında olması ve yeni doğan bebeğin en geç 1 ay içinde doğumlarının bildirilmesi de gerekmektedir. Bu süre yurt dışında 2 aydır.

Yeni doğan bebekler için kimlik belgeleri aynı gün verilmektedir. Bu kimlik belgelerinde TC kimlik numarası da yer alır. Çocuğun evde doğması durumunda sözlü olarak bildirimde bulunabilir ve Nüfus Müdürlüğü tarafından gerekli işlemler anında tamamlanabilir. Birçok sağlık kuruluşunda mutlaka olması gereken bu belgenin, çocuk doğar doğmaz çıkarılmasında fayda var.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*