DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından saptanan ihtiyaç sahibi ailelere verilecek olan doğalgaz desteği başvuruları 18.02.2022 tarihi itibari ile başlıyor. Yılda 2 kez verilecek doğalgaz devlet yardım desteği 4 milyon aileyi kapsayarak ve 450 TL ile 1150 TL arasında değişiklik göstermektedir. Devletin yapmış olduğu kömür yardımının haricinde covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada yaşanmakta olan enerji fiyatlarındaki artışın neden olduğu bu zor durumdan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı korumak için hükümet tarafından alınan karar doğrultusunda doğalgaz desteği verilmesi kararlaştırıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya ile, 18 şubat tarihinden başlayarak doğalgaz yardım başvurularının alınacağını, yardım ödemelerinin ise mart ayının ikinci yarısından başlayarak yapılacağı belirtilmiştir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, yapmış olduğu açıklamada “Kriterlere uyan 4 milyon hane için yılda iki defada ödenmek üzere 450 ile 1150 lira arasında değişen miktarlarda doğal gaz desteği sağlayacağız.” dedi. Doğalgaz destek başvuruları 18 şubat cuma günü alınmaya başlıyor. 

Doğalgaz yardım desteği kapsamında, kronik hasta ve yaşam destek cihazına bağlı bulunan hastaların yaşadığı hanelere % 5 ilave yardım yapılacak. Erdoğan, yaptığı açıklamada ”Küçük esnafı koyuracak şekilde benzer bir kademelendirme yapılacaktır. Dernekler, vakıflar, cemevleri dahil, konut tarifesinden sayılacaktır.4 milyon hane için doğalgaz desteği sağlayacağız. Bu destek için başvurular 81 ilimizin tamamında Cuma günü başlayacaktır. Elektrik desteğinde de kapsamı 4 milyon haneye çıkartıyoruz.” dedi.

Doğalgaz Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Doğalgaz desteği yardım başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile e devlet üzerinden yapılabilmektedir. Yardım başvuruları bağlı olduğunuz il ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile bizzat başvuru yapılarak yapılabilmektedir. Sosyal Yardım Başvurunuzun değerlendirilmesi için ikametgah adresinizin güncel olması gerekmektedir.

Başvuran kişinin :

  • Adresinin yurtdışı olması
  • Adres gizliliği kararının olması
  • 18 yaşından küçük olması
  • T.C. Vatandaşlığının olmaması
  • Son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu bulunması durumlarında e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir


4 Comments Posted

    • Ben çiçek Narman benim bu yardıma çok ihtiyacım var 3 çocuğum var 2 kız 1 oğlum okula gidyor eşim inşatan düştü ayağı kırıldı çalışamıyor bende çalışamiyorum evim doğal gazlı kiram 800 doğalgazın fazla geliyor odeyemiyorum kira su faturası doğalgazima yettiremiyorum lütfen yardımınıza çok muhtacı Allah rızası için yardım elinizi uzatın bana ve aileme lütfen ???

  1. Ya kos koca makale yazmissin birtane nasil yapilir diye aciklamamissin senin yapacagin siteninde seninde gelmisininde gecmisininde elinden gznden

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*