E DEVLET İSİM SOYİSİM DEĞİŞTİRME


Tüm vatandaşlarımız tarafından yoğun olarak kullanılan e devlet sistemi hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bürokrasiyi azaltmak ve hizmetlere daha hızlı ulaşım sağlayarak etkin çözümler elde etmek adına yenilikler sunmaya devam ediyor. Bu yeniliklerden bir tanesi de herhangi bir mahkeme kararı aranmadan 1 defaya mahsus olmak kaydı ile isim soy isim değişikliği yapılmasına olanak sağlanmasıdır. Hizmete sokulan uygulama ile mahkeme kararı olmadan dava açmanıza gerek kalmadan isim soy isim değişikliği başvurusunda bulunarak hizmetten yararlanabiliyorsunuz.

Ancak bu hizmeti kullanabilmek için sadece e devlet sistemine erişim sağlamak yeterli değildir. Önemli bir hizmet olduğu için isim soy isim değişikliği yapmak isteyen vatandaşların sisteme girerken elektronik imza yada mobil imza kullanarak doğrulama yapmaları gerekmektedir. Bu şartın sebebi başkaları tarafından e devlet şifremizin ele geçirilme ihtimali olmasıdır.

İsim soy isim değişikliği her dönem vatandaşlarımız arasında zorlu bir süreç olarak görülmekteydi. E devlet üzerinden başvuruların yapılacağının açıklanmasının ardından yoğun bir ilgi ile karşılandı. İsim soy isim değişikliği başvurularının e devlet üzerinden yapacak kişilerin sisteme girip elektronik imza yada mobil imza ile doğrulama yaptıktan sonra izlemeleri gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-hizmetlerine bir yenisini ekleyerek “İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” hizmetini e-Devlet Kapısına taşıdı. Buna göre İl/İlçe İdare Kurulu kararı ile ad veya soyadı düzeltilmesine ilişkin başvurular e-Devlet’ten yapılabilecek.

E DEVLET İSİM DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle e devlet girişi yapmanız gerekmektedir. Daha sonra arama kısmına “Ad ve Soyadı” yazdıktan sonra “İl / İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” seçeneğini bularak giriş yapınız. Daha sonra gerekli doğrulamayı yaptıktan sonra başvuru ekranına ulaşmış olacaksınız. Başvuru ekranı açıldıktan sonra başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*