E-Vize


Birçok işlemi internet üzerine aktararak artık işlemleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak isteyen devlet yetkilileri sınır kapılarında ve ülke girişlerinde oluşan yoğunluklara çözüm bulmak amacıyla e-vize uygulamasına geçiş yaptı.
E-vize ‘yi kısaca tanımlamak gerekirse ülkeye yabancı vatandaşların giriş yapabilmesi için online giriş izin belgesi olarak açıklayabiliriz. E-vize uygulaması, evisa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden hizmet vermektedir. Bir çok dil seçeneği ile hizmet veren site üzerinden sınır kapılarından ya da temsilciliklerden alınan vizeler bu uygulama üzerinden de kolaylıkla alınabilir.
E-Vize ülke girişlerindeki yoğunlukları oldukça azaltmaktadır. Girişlerdeki memurlar e-vize uygulamasına direkt olarak bağlıdırlar ve sizin vizenizi anında görerek geçişinizi onaylayabilmektedirler. Ayrıca uygulama üzerinden bir çok harç ve benzeri ödeme kredi kartı ile yapılabilmekte bir çok farklı kuruma git gel yapmaktan kurtarmaktadır.
Uygulama şuan sadece turistik ve ticari amaçlar için vize isteyen kişilere hizmet vermektedir. Bunun dışında çalışma izni ya da öğrenci vizesi gibi durumlar için yine ülkemizin dış temsilciliklerinde işlemler yapılması gerekmektedir.
E-Vize uygulaması giriş yapılan ülkeye ve uyruğa göre istenilen belgeleri ya da o ülkeye göre özel istenen şartları detaylı bir şekilde açıklamaktadır. E-vize uygulamasının, dış temsilcilikler aracılığıyla alınan turistik ve ticari amaçlı vize ile hiçbir farkı yoktur, ancak bu uygulama ile vize alınması sınır kapılarındaki yoğunluğu önlemekte ve daha hızlı giriş yapılabilmesine olanak vermektedir. Vize süreleri ise genellikle 6 ay olmak ile birlikte özel durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*