Ehliyet Yenileme 2018


2016 yılı yılbaşı itibari ile artık sürücü ehliyet belgelerinin yenilenmesi gerektiği tüm vatandaşlara duyurulmuştur. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 5 yıl içerisinden bütün sürücü belgesi sahiplerinin ehliyetlerini uluslar arası standartlara uygun yeni belgeler ile değiştirmeleri ve yenilemeleri gerekmektedir.
Ehliyet yenileme işlemi sanılanın aksine randevulu sistem ile oldukça kısa süre içerisinde yapılabilmektedir.

Ehliyet yenileme işleminin yapılabilmesi için surucurandevu.egm.gov.tr adresinden bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüklerinden müsait tarih ve saatlere randevu alabilir ve kısa süre içerisinde işlemlerinizi halledebilirsiniz.
2018 ehliyet yenileme ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi yenileme işlemine hangi belgeler ile gidileceğidir. Başvuru işlemi sırasında sizlerden 5 x 6 boyutlarında arka planı beyaz olan biometrik vesikalık fotoğraf istenmektedir. Ölçüleri ve boyutları aklınızda tutmanıza gerek yoktur, bir çok fotoğrafçı bu prosedürleri bildiği için sadece yeni ehliyet için fotoğraf çektireceğinizi belirtmeniz yeterlidir.

Bunun yanında yanınızda mutlaka eski ehliyet belgenizin olması gerekmektedir.
Başvuru işlemi sırasında yeni ehliyetiniz sizlere hemen teslim edilmeyecektir. 15 gün içerisinde PTT aracılığı ile başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz adrese teslim edilecektir. Teslim sırasında mutlaka siz ya da başvuru formunda kimlik bilgilerini verdiğiniz kişi postayı teslim alabilir. Bu kişilerin bulunmaması durumunda yeni ehliyet belgeniz Emniyet Müdürlüğüne iade edilecek ve belirli süre içerisinde oradan teslim almanız istenecektir.
Ayrıca yeni ehliyet belgelerinin 10 yıl geçerliliği olacaktır. Bazı özel sınıfa tabii belgeler için ise bu süre 5 yıldır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*