AŞI RANDEVU ALMA


KORONAVİRÜS AŞI RANDEVUSU ALMA

Tüm dünyanın yaşamış olduğu covid-19 salgını ile ilgili tüm umutlar geliştirilen aşılara bağlanmış durumda. Ülkemiz ilk etapta Çin’in üretmiş olduğu aşıyı vatandaşlarımızın kullanımına sunmaktadır. Aşının kullanıma sunulmasından buyana 7 milyonun üzerinde kişi aşılandı.

Aşı önceliğinin ilk olarak 65 yaş üstü vatandaşlarımıza verilmesiyle başlayan süreçte kontrollü normalleşme adımları dahilinde sıra öğretmenlerimize geldi. Yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlatıldığı şu günlerde öğretmenlerimiz aşı olmak için randevularını oluşturmaya başladılar.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Korona aşısı için randevu oluşturmak çok kolay. Aşı randevusu almak için e devlet sistemine giriş yaparak Sağlık Bakanlığı uygulaması olan MHRS bölümüne girip korona virüs aşısı için randevu oluşturabilirsiniz. Ayrıca covid-19 aşı randevusunu e-devlet, e-nabız, MHRS mobil uygulamaları aracılığı ile yapılabilir.

E devlet üzerinden aşı randevusu almak isteyenler aşı yapılan öncelikli grupta ise aşı randevusu için MHRS uygulamasına yönlendirilmektedir. MHRS sistemi üzerinden şehir ilçe seçimleri yapılarak dilerseniz aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. Ayrıca hastanelerden aşı randevusu alabileceğiniz gibi evden çıkamayan vatandaşlarımız için evimde aşı olmak istiyorum seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Aşı randevunuzu oluşturmak için gün ve saat seçimleri yapılır. Oluşturulan randevu bilgisi belirtmiş olduğunuz cep telefonuna sms bilgisi gönderilmektedir.

MHRS İLE AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

MHRS uygulamasından aşı randevusu almak için; Öncesinde üyelik kaydı oluşturmadıysanız “Randevu Al” butonuna basarak karşınıza gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğine giriş yaparak üye kaydınızı yapmanız gerekmektedir. Daha önceden üye olduysanız TC kimlik numaranız ve şifreniz ile aşı randevusu oluşturmak istediğiniz hastane ve hekimi seçerek aşı randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS mobil uygulamasını telefonunuza indirerek yine aşı randevularınızı uygulama üzerinden oluşturabilirsiniz. Mobil uygulamayı indirdikten sonra yine aynı şekilde üyelik kaydı yapmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra yukarıdaki adımları takip ederek aşı randevu işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Korona virüs aşısı randevusu oluşturmak için, randevu sistemine giriş yapıtıktan sonra “Hastane randevusu al” seçeneği üzerinden “Genel Arama” sonrasında “Covid-19 aşı” seçeneğine basarak sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir.

TELEFON ÜZERİNDEN AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Covid-19 aşı randevusu, uygulamalar haricinde aynı zamanda yine bir Sağlık Bakanlığı uygulaması olan MHRS Alo 182 hattı üzerinden de gerekli bilgiler verilerek istenen sağlık kuruluşundan aşı randevusu oluşturulabilir. Vatandaşlar, kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklama şu şekilde : “Covid-19 aşısını çalışma saatleri haricinde ve hafta sonu da tüm hastanelerden randevu oluşturarak yaptırabilirsiniz. Korona aşı sırasını takip etmek ve aşı randevusu almak için http://enabiz.gov.tr ile http://mhrs.gov.tr adreslerine giriş yapabilir yada uygulamalarını kullanabilirsiniz.” denildi.

AŞI ÖNCELİK DURUMU NASIL ÖĞRENİLİR?

Korona virüs aşı önceliğini kontrol etmek için vatandaşlarımız “aşıla” mobil uygulamasını kullanarak veya 2023’e AŞI boşluk TC KİMLİK NUMARASI boşluk T.C. SERİ NUMARASININ SON 4 HANESİ yazarak SMS gönderebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*