Evlilik için Nüfus Cüzdanı Yenileme


Yeni evlenen çiftler, nüfus cüzdanını yenileme işlemlerini sonraya bırakmaktadır. Ancak yasal mevduatlara göre yeni evlenen kişilerin 1 ay içerisinde yeni kimliklerini almaları gerekir. Bu anlamda Evlilik için Nüfus Cüzdanı Yenileme işlemlerinin zorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Fakat nikâh işlemlerinin ardından nüfus müdürlüğüne gitmemeniz gerekiyor. Nikâhın yapıldığı gün, belgeleriniz anlık olarak nüfus müdürlüklerine aktarılmaz. Bu yüzden evlendiğinize dair evrakların tekrar kontrol edilmesi ve ilçe nüfus müdürlüğüne gönderilmesi gerekir.
Evlilik için Nüfus Cüzdanı Yenileme işlemi için gerekli olan bazı belgelerin bilinmesi gerekir. Öncelikle belediyenizin, evlilik evraklarını nüfus müdürlüğüne göndermiş olması gerekmektedir. Ayrıca kimlik değişikliği amacıyla başvuru yapan çiftlerin 2 adet fotoğrafı da başvuru belgeleri arasındadır. Son olarak eski nüfus cüzdanları ve evlilik cüzdanı, yenileme işlemi için gerekli olan belgelerdendir.
Ülkemizde yeni kimlik kartlarının kullanılmaya başlandığını ve yeni kimlik kartı sistemine geçmeye kişilerin bir an önce başvuruda bulunmaları tavsiye edilmektedir. Evlilik için nüfus cüzdanı yenilemek isteyen çiftlerin işlemleri 1 hafta gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Aktardığımız üzere nikâh işleminden sonra nüfus cüzdanı yenileme işlemi zorunludur ve kısa sürede yapılması gerekir. Sizlere bu konuda yardımcı olacak olan müdürlük personellerinin yanı sıra çağrı merkezi olan 199’u arayarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Evlilik sonrası nüfus cüzdanı yenileme işlemleri, 16 TL’lik bir ücret ile kısa sürede yapılarak sizlere teslim edilmektedir.


1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*