Geçici Kimlik Nedir ?


Geçtiğimiz yıllarda 10 ilde pilot bölge ilan edilerek dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartları artık tüm vatandaşlara dağıtılmaya başlandı. Artık bütün vatandaşların eski kimliklerini iade ederek yeni çipli kimliklere geçmesi gerekmektedir. Bu işlem için vatandaşlara 5 yıl süre tanınmıştır.
Yeni çipli kimliğe geçiş sürecinde bir takım prosedürler uygulanmaktadır. Bu hususlardan biriside geçici kimlik uygulanmasıdır.
Geçici kimliği daha net anlaşılabilmesi için ilk olarak yeni kimlik geçiş sürecine değinmemiz gerekiyor. Vatandaşların yeni kimliklerini alabilmesi için randevulu sistem üzerinden nüfus müdürlüklerine başvuru yapmaları ve bir takım belgelerini tamamladıktan sonra yeni kimliklerine kavuşması beklenmektedir. Ancak bu esnada yeni çipli kimliklerin içerisinde sistemler ve kimliklere bir takım kişisel verilerin işlenebilmesi için zaman gerekmektedir. Bu yüzden yeni kimlikler başvuru esnasında anında teslim edilememektedir.
Yeni kimlik başvurunuz esnasında sizlerden eski kimlikleriniz teslim alınmakta ve yeni kimlikleriniz 1 ay süre içerisinde kargo ile gönderilmesi gibi bir yol izlenmekte. Bu 1 aylık sürede vatandaşların kimliksiz gezmemeleri ve kimlik gerektiren işlemlerde sorun yaşamamaları için geçici kimlik tahsis edilmektedir.
Geçici kimlik normal bir a4 kağıdına üzerinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu onaylı ve kaşeli bir kağıttır. Bu belge sizlerin tıpkı kimliği gibi, kimlik gerektiren tüm işlemlerde yasal olarak kullanılabilmekte ve geçerli sayılmaktadır. Özellikle resmi kurumlarda yapılan sınavlarda da kimlik yerine geçmektedir. Yani özetlemek gerekirse geçici kimlik sizin çipli kimliğe geçiş esnasında kullanabileceğiniz muadil bir belgedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*