Hes Kodu Nasıl Alınır ?


HES KODU NEDİR?

Koronavirüs salgını süresince sosyal hayatın devanı için için Sağlık Bakanlığınca geliştirilen ve kullanıma sokulan HES kodu uygulaması artık günlük yaşamın her alanında kullanılmaya başlandı. Hes kodu uygulaması Sağlık Bakanlığının “HAYAT EVE SIĞAR” uygulamasıdır. Tüm dünyanın yaşamış olduğu covid-19 pandemisi sebebiyle geliştirilmiştir. Covid-19 önlemleri için seyahatler yada belirli alanlara giriş çıkış yapmak için kullanılmaya başlanmıştır.  Hes kodu kullanımı ile sosyal hayat içerisinde insanların koronavirüs kapsamında risk durumları önceden bilinerek gerekli önlemler alınacaktır.

HES KODU NASIL ALIRNIR?

HES kodunu oluşturabileceğiniz mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Bunun işlemi yapmak için AppStore ve Google Play platformlarını kullanabilirsiniz. Bu mobil marketlerde HES kodu araması yapmanız durumunda telefonunuza indirebilirsiniz. İndirme işlemini yaptıktan sonra aşağıdaki yönergeler takip edilir.

1- “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması bölümünden, “HES Kodu İşlemleri” kısmına giriş yapılır.

Girmiş olduğunuz alanda “HES Kodu Oluştur” bölümüne tıklayarak, HES kodunun kullanım süresi seçilerek şahsi yada aile fertlerine ait HES kodu oluşturulmuş olur.

SMS Yöntemi İle HES Kodu Alma

2- Akıllı telefonunuzun mesajlar kısmından HES yazıp boşluk bırakın. Sonra; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısını yazın daha sonrada 2023’e sms yollayın. Size SMS olarak talep ettiğiniz gün sayısı kadar HES kodu SMS olarak gönderilecektir.

Özellikle seyahat edeceğiniz zaman uygulamada sizden istenen “Paylaşım Süresi” bölümüne çok dikkat edin. Belirleyeceğiniz gün sayısı seyahat sürenizi içine almalıdır. Eğer paylaşım süresi belirlemezseniz kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılır.

E Devlet Üzerinden Hes Kodu Alma

3-  Edevlet sistemine giriş yapıp HES kodunuzu alabilirisiniz. E devlet şifresi kullanarak girdikten sonra Sağlık bakanlığı “HES Kodu Üretme ve Listeleme” kısmından adınıza veya 18 yaşından küçük çocuklarınız için HES kodu alabilirsiniz.

NOT:

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

 


17 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*