Kayıp Nüfus Cüzdanı Gazete İlanı


Günümüzde, kaybedilen nüfus cüzdanının tekrar çıkarılabilmesi için eski nüfus cüzdanının geçersiz hale gelmesi gerekmektedir. Bu süreçte ilk olarak Kayıp Nüfus Cüzdanı Gazete İlânı verilmesinin yanı sıra farklı işlemleri gerçekleştirmenizde de fayda var. Vatandaşların inisiyatifinde olan emniyete kayıp ihbarı, nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi kanıtlar. 2017 yılı itibariyle nüfus cüzdanının kaybolmasından kaynaklı olarak idari para cezası uygulanmamakla beraber 32 TL kayıp kimlik ücreti alınmaktadır. Gazete ilânı da artık zorunlu olarak tercih edilmemektedir. Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak artık yeni kimlik kartı başvurusu yapabilir ve eski kartınızın geçersiz olmasını sağlayabilirsiniz.
Daha önceki dönemlerde Kayıp Nüfus Cüzdanı Gazete İlânı uygulaması zorunlu olarak tercih edilmekteydi. Ancak yeni çipli kimlik kartlarının zorunlu hale getirilmesiyle beraber kaybolan kartlarınızın yerine yeni kimlik kartı başvurusunda bulunabiliyorsunuz.
Bu başvurular için öncelikle web üzerinden randevu almalı ve daha sonra nüfus müdürlüklerine başvurarak gerekli belgelerle başvurunuzu tamamlamalısınız. Son olarak nüfus cüzdanınızın kaybolması durumunda ‘nüfus cüzdanı talep formu’ alarak doldurmanız da gerekmektedir. Bilindiği üzere nüfus cüzdanları üzerinden birçok illegal işlem yapılabilmektedir. Kredi kullanımı, sahte şirket kurulması ve daha birçok yönteme başvuran kişilere yönelik olarak başlatılan uygulamalar sayesinde doğabilecek büyük mağduriyetler önlenmiştir. Ayrıca yeni nüfus cüzdanı çıkarmanız durumunda bankanızla da iletişim kurarak yeni bilgilerinizi aktarabilir ve farklı mağduriyetler yaşanmasının önüne başarılı bir şekilde geçebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*