Kiosk Nedir ?


Gündelik hayatımızda bir çok cihaz kullanıyoruz ancak çoğunun ne yapısını ne de ismini biliyoruz. Bu cihazlardan biriside Kiosk ‘dur.
Kiosk aslında birçok farklı amaç için kullanılan bir cihaz türüdür. Bankalarda ve devlet dairelerinde sıra alırken, alışveriş merkezlerinde adres ararken ya da yemek siparişi verirken aslında gündelik hayatta hemen hemen herkes kioskları farklı amaçlar için kullanabiliyor.
Kiosklar genellikle bilgi vermek ya da herhangi bir giriş yapmak amacı ile kullanılan terminallerdir. Örneğin bir bankada işlem yapacağınız zaman kiosk ‘dan T.C. kimlik numaranız ile giriş yapar ve sıra numarası alırsınız. Kimlik numaranız ile giriş yaptığınızdan dolayı veznedara bilgileriniz ulaşır ve işlemleriniz daha hızlı yapılır.
Kiosk uygulamaları neredeyse sınırlandırılamaz hale gelmiştir. Öyle ki bazı durumlarda kiosklar anket yapmak ya da müşterilerin memnuniyetini artırmada bile kullanılmaktadır. Kiosklar yapılarına göre çıktı, fiş verebilir ya da sadece ekranlı şekilde tasarlanabilir.
Genellikle kiosklar giriş yapılabilmesi için dokunmatik ekranlı yapılmaktadır ancak sadece reklam amaçlı kullanılan kiosklar’da ise normal ekranlar kullanılabilmektedir. Bu cihazlar sayesinde fark etmesek de işlemlerimiz onlarca hızlanmakta ve oldukça vakit kazanmaktayız.
Teknolojinin günden güne gelişmesi ile son zamanda bir çok kurumsal firmalar yapay zekalar ile donatılmış kiosklar ile müşterilerinin sorunlarını dinlemekte ve sorunlarını çözmekte yardımcı olmaktadırlar. Kiosklar sayesinde neredeyse bir çok kurumda 2 ya da 3 personelin yapabileceği işler tek bir cihaz sayesinde halledilebilmekte ve maliyetler düşürülebilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*