Nüfus Cüzdanı Nerede Değiştirilir?


Ab standartlarına uygun ve uluslar arası geçerliliği olan yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlanıldı. Bir çok kişinin aklında yeni kimlik kartlarını nasıl değiştirecekleri ve kimlik kartlarının hangi kurumda değiştireceği soru işareti yaratıyor.
Nüfüs cüzdanı değiştirme işlemi aslında oldukça basit bir işlem. Ancak bu basit işlem için uygulamanız gereken bazı adımlar var. Öyle ki bu adımları atladığınız takdirde nüfus cüzdanı değişim işlemi sizin saatlerinizi ve hatta günlerinizi alabilir.
Nüfus cüzdanu değiştirme işlemi şuan nüfus müdürlükleri bünyesinde yürütülmektedir ancak yeni çipli kimliklerin dağıtımı ile birlikte değiştirme işleminde de eski kimlikler yerine yeni kimlik kartları tahsis edilmektedir. Bu yüzden değiştirme işlemi için randevu alarak gitmeniz halinde işleminizi 15-20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.
Nüfus müdürlüklerinden randevu alabilmek için interneti ya da alo 199 hattını kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile istediğiniz tarih ve saat aralığı seçerek işleminizi hiç sıra beklemeden yapmanız mümkün olacaktır.
Nüfus cüzdanı değiştirme işleminde yeni nüfus cüzdanları verildiği için 16 TL kart ücreti alınmaktadır. Eğer eski nüfus cüzdanınız kayıp ise ödenecek olan bedel ise 32 TL ‘dir.
Ayrıca nüfus müdürlüklerinde genellikle önemli sınavların olduğu hafta sonları acil işlemlerin yapılabilmesi için nöbetçi memurlar durmaktadır. Nöbetçi nüfus müdürlüğünü öğrenebilmek için en sağlam yol ise telefon ile iletişim kurmaktır. Eğer nüfus cüzdanınızı değiştirmek ya da yenilemek istiyorsanız nüfus müdürlüklerinden randevu alarak hızlı bir şekilde ya da randevusuz bir şekilde biraz bekleyerek işlemlerinizi halledebilirsiniz.


1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*