Nüfus Cüzdanı Yenileme


Bir çoğumuzun başına gelebilecek en zor durumlardan birisi kimliğimizi kaybetmek ya da çaldırmaktır. Bu tarz durumlarda nüfüs cüzdanı yenileme işlemi yapılır. Ayrıca eskiyen ve deforme olan, kullanılamaz duruma gelen nüfus cüzdanlarının da yenilemesi gerekmektedir.
Nüfus cüzdanı yenileme işlemi için iki farklı neden vardır. İlk nedenimiz kimlik kaybetme ikinci nedenimiz ise, evlilik, deformasyon ve benzeri nedenlerden dolayı tenileme işleminin yapılmasıdır. Bu iki alternatifi de göz önünde bulundurarak izlenecek yola göz atalım.
İlk olarak bahsetmemiz gereken konu ise yenilenen çipli nüfus cüzdanlarıdır. Artık nüfus cüzdanları yenilendiği için sizler herhangi bir yenileme işlemi yaptığınızda eski versiyon mavi ya da pembe nüfus cüzdanları değil yeni çipli kimlik kartları teslim edilecektir.
Nüfus cüzdanı yenileme işlemi için nüfus müdürlüklerine başvurmanız gerekmekte. Eğer yeni nüfus cüzdanı çıkartmak istiyorsanız eski kimliğinizi teslim ederek 16 TL ücret ödeyerek yeni kimlik kartına başvuru yapabilirsiniz.
Eğer nüfus cüzdanınızı kaybetmeniz sebebi ile yenilemek istiyorsanız. 32 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Gene aynı işlemleri takip ederek yenileme işleminizi yapabilirsiniz.
Nüfus cüzdanı yenileme işinde artık yeni çipli kimlik kartları verildiği için yeni kartlarını anında teslim alamamaktasınız. Bunun yerine size bir süre kullanabileceğiniz bir a4 kağıda geçici kimlik belgesi verilmektedir. Bu esnada yeni kimlik kartlarınız kargo yolu ile sizlere bir ayı süre içerisinde gönderilecektir.


2 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*