Yeni Kimlik Kartı Başvuru İşlemleri


Yeni çipli kimlik kartları geçtiğimiz aylardan itibaren vatandaşlara dağıtılmaya başlandı. Yeni kimlik kartlarını alabilmek için bir takım işlemler yapılması gerekiyor. Bu işlemler sizleri bekletmemek ve en hızlı şekilde uygulayabilmek için bir takım yollar izlenmektedir. Tüm vatandaşların yeni kimlik kartlarını alabilmek için başvurularını yapmaları ve çipli kimlik kartlarını almaları için 5 yıl gibi bir süre verilmiştir. 5 yıl sonunda tüm vatandaşların yeni kimlik kartlarına geçiş yapması planlanmaktadır.
Yeni kimlik kartları başvuru işlemleri için ilk olarak yapmanız gereken nüfus müdürlüklerinden randevu almaktır. İşlemleriniz randevusuz şekilde de yapılabilmektedir ancak randevusuz nüfus müdürlüklerine başvurulduğu takdirde bekleme ve işlemlerinizin yapılma süresi oldukça uzun sürmektedir. Bu kapsamda randevulu şekilde gittiğinizde çok kısa süre içerisinde yeni çipli kimlik kartlarınıza kavuşabilirsiniz.
Nüfus müdürlüklerinden randevu alabilmek için e-kimlik internet sitesini ya da alo 199 randevu hattını kullanabilirsiniz. Bu hatlar sayesinde istediğiniz gün ve saate randevunuzu alarak işlemlerinizi çok hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.
Başvuru işlemi sırasında sizden eski kimliğiniz ve biometrik fotoğraf istenmektedir. Başvuru esnasında bu belgeleri yanınızda bulundurmanız kesinlikle gereklidir.
Özetlenecek olursa yeni kimlik kartı başvuru işlemleri şu şekildedir;
İnternet üzerinden ya da alo 199 hattından randevu almak.
Biometrik fotoğraf çekinmek ve baskısını almak.
Randevu aldığınız saat ve tarihte belgeleriniz ile birlikte randevu almış olduğunuz nüfus müdürlüğünde bulunmak.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*