Yeni Kimlik Kartı için Gerekli Evraklar Nelerdir?


Ülkemizde artık dağıtımına başlanan yeni kimlik kartları, çipli kimlik kartı olarak da adlandırılmaktadır. Yapılacak randevularla beraber yeni kimlik kartları kısa süre içinde hazırlanarak adresinize gönderilmektedir. Bu konuda vatandaşların en çok merak ettiği soru ise Yeni Kimlik Kartı için Gerekli Evraklar Nelerdir olmaktadır. Şimdi sizlere bu konuyla ilgili tüm detayları paylaşacak ve yapmanız gereken işlemleri de paylaşıyor olacağız.
Yeni kimlik kartınızı alırken kullanmakta olduğunuz nüfus cüzdanını mutlaka yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Bu belgenin olmaması durumunda yeni kimlik kartı başvurusu yapamaz ve bu hizmetten yararlanamazsınız. Eğer nüfus cüzdanınız yoksa sürücü belgeniz, evlilik cüzdanınız ya da pasaportunuzla başvuruda bulunabilirsiniz.
Yeni Kimlik Kartı için Gerekli Evraklar Nelerdir ile ilgili olarak, yukarıda sıraladığımız belgelerin yanı sıra 1 adet biyometrik fotoğrafa da ihtiyacınız olacaktır. Bu fotoğrafın ayrıca son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Kimlik yerine geçen fotoğrafları bir belgenin olması, yeni kimlik kartınızı almanız için yeterlidir. Başvuru işlemlerini yaptıktan sonra belgenin bir nüshası tarafınıza aktarılacak ve yeni kart için beklemeye başlayacaksınız.
Yeni kart için 16 TL’lik bir bedel ödemeniz de yeterlidir. Başvurunuzun incelenmesi ve kartınızın basıma gönderilmesi süreçlerinin ardından sizler de artık çipli kimlik kartına sahip olacak ve bu kartın pek çok avantajından yararlanmaya başlayabileceksiniz. Bu kart kimlik kartının yanı sıra seyahat belgesi ve web sitelerinde kullanılan e-imza uygulamalarında da kullanılabilecek.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*