Yeni Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkarılır?


Çipli kimlik kartı olarak da adlandırılan yeni kimlik kartlarıyla ilgili günümüzde araştırılan birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan biri de Yeni Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkarılır sorusuyla ilgilidir. Nüfus Müdürlüğüne yapılan başvuruların sadece birkaç dakika içerisinde işleme alındığını ve yeni kimliğin hemen kart basım sistemine gönderildiğini söyleyebiliriz. Basım aşamasına alınan yeni kimlik kartınız, 3 ya da 4 günde hazırlanır ve çıkarılarak sizlere takdim edilir. Basımı bitirilen kartlar ise PTT tarafından en geç 15 gün içerisinde teslim edilmektedir. Kimlik kartının teslimatı için beyanda bulunulan adrese olmayan kişilerin kartları ise ikamet adresine en yakın PTT şubesine bırakılmaktadır.
PTT şubesine bırakılan yeni kimlik kartlarının 1 hafta içerisinde alınmaması durumunda bu kartlar Nüfus Müdürlüklerine geri gönderilmektedir. Bu yüzden Yeni Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkarılır sorusuyla ilgili bu bilgilerin yanı sıra, adresinizde bulunmamanız durumunda mutlaka PTT şubelerine gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.
Yeni kimlik kartı başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için web üzerinden gerekli araştırmaları yapabilir ya da alo 199 hattını arayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Başvuru işlemleri web üzerinden yapılabildiği gibi nüfus görevlilerinin adresinize gelerek başvurunuzu almasıyla da sağlanabilir. Tüm bu süreçlerin tamamlanmasıyla beraber artık yeni kimlik kartlarınızı kullanabilir ve tüm avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bilindiği üzere yeni kimlik kartlarında şahsınıza ait olan tüm bilgiler, tek bir kartta toplanarak sizlere sunulmuş olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*