Yeni Kimlik Kartı Randevu


Yeni geçilen sistem ile birlikte artık kimlik kartlarımız AB standartlarına uyumlu ve bir çok farklı kişisel bilgiyi içerisinde barındırabilecek elektronik çipli bir kimlik kartıdır. Yeni kimlik kartlarının tüm vatandaşların en geç 5 yıl içerisinde edinmeleri gerekmektedir. Yeni çipli kimlik kartlarını alabilmek bir takım yollar izlenmedik.
Bilindiği üzere devlet dairelerindeki yoğunluk nedeniyle işlemler oldukça uzun sürmektedir. Bunun üstüne milyonlarca vatandaşın kimlik kartları için başvurması yoğunluğu oldukça artıracak ve işlemlerin gecikmesine sebep olacaktır. Bunun önüne geçmek isteyen yetkililer yeni çipli nüfus cüzdanlarının alımında randevulu sisteme geçiş yapılmasını öngörmüş ve gerçekleştirmişlerdir.
Yeni kimlik kartınızı randevusuz olarak da alabilmeniz mümkündür. Ancak randevusuz yapılan işlemler hem sizin için oldukça uzun saatler alacak hem de işleri zorlaştıracaktır. Bu yüzden iki farklı yol ile randevulu sistem ile vatandaşlar kimlik kartlarına başvurularını yapabilirler.
Yeni kimlik kartı randevu almak için iki farklı yol bulunmakta. Bu yollardan ilki internet üzerinden olmak ile birlikte internet olanağı olmayan kullanıcılar alo 199 hattını ücretsiz bir şekilde arayarak gitmek istedikleri nüfus müdürlüklerinden randevu alma işlemlerini tamamlayabilirler. Randevu alma sırasında hem işlemlerinizin hızlı yapılabilmesi hem de bilgilerinizin doğrulanması amacıyla bir takım kişisel bilgilerin girilmesi istenmektedir.
Kişisel bilgilerinizi doğrulayarak ister internet sitesi üzerinden isterseniz alo 199 hattı üzerinden yeni kimlik kartı randevu işleminizi tamamlayabilir ve istediğiniz gün, saat aralıklarında randevunuzu alabilir, yeni kimlik kartınızı alabilirsiniz.


4 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*