Yeni Kimlik Kartı Ücretleri


Geçtiğimiz yıllarda pilot bölge olarak belirlenmiş 10 ilde yeni kimlik kartları dağıtılmıştı. Artık pilot bölge uygulaması sona erdi ve tüm vatandaşlar için yeni çipli kimlik kartları dağıtılmaya başlandı. Vatandaşların yeni kimlik kartlarını edinmesi ile ilgili belirli bir süre bulunuyor ve bu süre içerisinde tüm vatandaşların yeni kimlik kartlarını edinmesi gerekiyor.
Yeni kimlik kartlarını edinmek ise 20 – 25 dakikanızı alabilecek basit bir işlem ile yapılabiliyor. Yeni kimlik kartlarını alırken belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ödemeniz gereken bu ücret kimlik kartının yenilenmesi ya da kaybedilmesi gibi durumlara göre değişkenlik gösteriyor.
Yeni kimlik kartınızı alabilmek için il ya da ilçe nüfus müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Yeni kimlik kartlarının verilmesi için randevulu bir sistem uygulanıyor ve işlemlerinizin daha hızlı halledilebilmesi için belirlenen saat aralıklarında randevu almanız gerekiyor. Randevusuz olarak da başvuru yapabilirsiniz ancak bu durumda başvuru süreniz uzayacaktır.
Bahsettiğimiz gibi yeni kimlik kartı ücretleri belirlenirken bazı değişkenler boy gösteriyor. Eski kimlik kartınızı teslim edip yeni kimlik kartı alabilmeniz için 16 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Yani 16 TL ücret ödeyerek yeni kimlik kartınıza kavuşabilirsiniz. Bunun dışında eğer kimliğinizi kaybetmiş iseniz ve yeni bir kimlik kartı çıkartmak istiyorsanız ödemeniz gereken ücret 32 TL ‘dir. Bunun yanı sıra eğer yeni doğan bebeğiniz için kimlik kartı çıkartacaksanız herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Yeni kimlik kartı ücretlerini başvuru sırasında vezneye ödeyebilmektesiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*