Yeni Kimlikler Kaç Yıl Geçerli Olacak?


Tüm vatandaşlarımıza dağıtılmaya başlanan yeni çipli kimlik kartlarını edinebilmeniz için başvuru süreci başladı ve bir çok vatandaş artık yeni kimlik kartlarını almaya başladılar. Bu kimlik kartının, eski nüfus cüzdanı olarak bilinen kartlar ile birebir aynı geçerliliğe sahiptir ve bunun yanı sıra yeni kimlik kartlarında oldukça faydalı ve güvenlikli farklı özellikler bulunmaktadır.
Özellikle çipli olması sayesinde size ait bir çok veri ve bilgi bu kartlar içerisinde barındırılmakta ve kimlik ile yapılması gereken bir çok işlem çok hızlı şekilde yapılabilmektedir. Yeni kimlik kartlarının güvenliği ve bilgilerin yeniliği için çipler oldukça önemlidir. Hem geçersiz kimlikleri elemek hem de bilgileri güncellemek için yeni kimlik kartlarının belirli bir geçerlilik süresi bulunmaktadır.
Belirnene süre dahilinde kimlik kartlarınız yenilenerek hem kartlarınızın bozulmasının, özelliğini yitirmesinin önüne geçilecelek ve hatalar engellenmeye çalışılacaktır.
Yeni kimlik kartları kaç yıl geçerli olacak sorusu bir çok vatandaşın kafasını kurcalamaktadır. Yeni kimlik kartı geçerlilik süresi olarak 10 yıl olarak belirlenmiştir. Yeni kimlikler 10 yılda bir nüfus müdürlükleri tarafından yenilenecektir ancak belirli durumlar dahilinde bu süreden önce yenilemek de mümkündür.
Yeni kimlik kartının çipinde ya da karta oluşabilecek tahribatlar, çipin kullanılamaz duruma gelmesi gibi durumlarda bu süre beklenilmeden ücretsiz olarak yenileme işlemi yapılabilecektir. Yine kartın kaybedilmesi durumunda da 32 TL yeni kart çıkartma ücreti ödenerek yeni çipli kimlik kartlarına sahip olunabilecektir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*