Yurtdışı Yeni Kimlik İşlemleri


Yeni çipli kimlik kartları, ülkemizde uzun bir süredir dağıtılmaya başlandı. Fakat yurt dışında ikamet eden vatandaşlar da Yurtdışı Yeni Kimlik İşlemleri hakkında bazı bilgilere sahip olmak durumundadır. Yeni çipli kimliklerin başvuruları, ikamet edilen ülkenin konsolosluklarına yapılmaktadır. Ayrıca bu başvuru işleminin bizzat yapılması gerekmektedir.
Başvurunun yapılması sürecinde ülkemizde olduğu gibi eski nüfus cüzdanlarını veya kimlik kartlarının resmi olarak fotoğraflı bir şekilde ibraz edilmesi zorunluluğu vardır. Türkiye’de ikamet eden kişiler yeni kimlik kartı almak için randevu almak zorundadır ancak yurtdışında yaşayan vatandaşların böyle bir zorunluluğu söz konusu değildir. Sadece yurt dışı temsilcilikleri olan konsolosluklara başvurmaları yeterlidir.
Yurtdışı Yeni Kimlik İşlemleri tamamlandıktan sonra 15 veya 20 gün içinde başvuru yapılan konsolosluktan yeni kimlikler alınabilmektedir. Türkiye’de ikamet edenler yeni kimlik kartlarını adreslerinden alırken, yurt dışındaki vatandaşlar konsolosluktan yeni kimlik kartlarını alabilir. Ayrıca bu kimliklerin seyahat belgesi yerine geçmesi de yurtdışında yaşayan vatandaşlar için son derece pratik bir uygulama sunduğu ortadadır.
Birçok kamusal işlemde anında kimlik tespiti yapılabileceği için teknolojik anlamda hızlı bir hizmet sunulacaktır. Vizesiz olarak seyahat edilebilecek ülkelerde pasaport yerine geçen yeni kimlik kartları için yurt dışında ödenecek ücret de ülkemizde olduğu gibi 16 TL’dir. Tüm bu bilgiler ışığında sizler de başvurularınızı yapabilir ve artık yeni kimlik kartlarınızı alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*